Odchudzanie to zadanie, które wymaga od wielu osób poddających się temu procesowi bardzo dużo wysiłku. Nie tylko jeżeli chodzi o ćwiczenia fizyczne, ale również o tworzenie samej diety i planu żywieniowego który będzie najbardziej właściwy dla naszych potrzeb. Istnieją bowiem różnego rodzaju diety, które mają pomóc w skutecznym odchudzaniu.

Dieta nisko węglowodanowa

Jak sama nazwa wskazuje, polega ona na dostarczaniu organizmowi mniejszej ilości węglowodanów, przy jednoczesnym zwiększeniu ilości dostarczanego białka oraz zdrowych tłuszczów. Organizm korzysta z podanych składników odżywczych, przekształcając je na energię. Jest to bardzo dobra opcja dla wszystkich tych osób, które w krótkim czasie chcą zrzucić tkankę tłuszczową. Sportowcom poleca się taki sposób odżywiania w okresie redukcji, gdy zmniejsza się ilość kalorii i węglowodanów dostarczanych organizmowi.

Dieta bezglutenowa

Zaleca jest ona przede wszystkim, wszystkim tym osobom, które cierpią na celiakię, ale także tym, które chcą się skutecznie odchudzić. W takiej diecie szczególną uwagę przywiązuje się do produktów bezglutenowych. Konieczne jest wyszukiwanie odpowiednich produktów spożywczych. Dieta ta polega głównie na jak największym ograniczeniu glutenu w diecie, najlepiej całkowitym jego wyeliminowaniu ze spożywanych pokarmów.

Dieta białkowa

Najbardziej znana w tej kategorii to oczywiście dieta Dukana, która polega na spożywaniu bardzo dużej ilości białka, ze zmniejszeniem węglowodanów oraz tłuszczy. Jest to sposób na bardzo szybką utratę wagi, jednak nie powinno się tej diety stosować przez nazbyt długi okres czasu. Zaleca się jej stosowanie do okresu siedmiu dni, gdyż po tym czasie organizm może wyczerpać się z braku energii, gdyż węglowodany również są potrzebne nam do prawidłowego funkcjonowania.

Dieta kapuściana

Jest to dieta typowo oczyszczająca, w której głównym elementem jest sok naturalny z kapusty. Polega ona na ograniczeniu dostarczanych do organizmu kalorii, a większość posiłków powinna być przygotowywana na bazie kapusty. Może to być zupa z kapusty, sok, a nawet różnego rodzaju koktajle. Ta dieta również nie powinna trwać długo, właściwie zaleca się jej stosowanie przez 1-2 dni wyłącznie dla oczyszczenia organizmu.

Diety zróżnicowane

W procesie odchudzania możemy wyróżnić bardzo wiele różnorakich diet odchudzających, jednak każda z nich nie powinna trwać dłużej niż tydzień, ponieważ zazwyczaj polega na wyeliminowaniu jakiegoś składnika, który jest potrzebny do dobrego funkcjonowania. Trzeba pamiętać, że najlepsza dieta to dieta zbilansowana, ustalona indywidualnie, biorąc pod uwagę tryb życia, wykonywaną pracę oraz aktywność fizyczną.

Stosowanie nieodpowiedniej diety może mieć bardzo poważne konsekwencje dla zdrowia. Gdy pracujemy, gdy jesteśmy aktywni, nasz organizm zużywa całe pokłady energii, dlatego bardzo ważne jest, aby dostarczać mu jej jak najwięcej. Wyeliminowanie z diety węglowodanów lub tłuszczy może skutkować wyczerpaniem ciała, które na dłuższą metę nie ma skąd brać energii.

Dodaj komentarz