Pomimo szybkiego rozwoju wielu nowoczesnych technologii wykorzystywanych we współczesnej medycynie, nowotwory wciąż stanowią jeden z największych problemów dzisiejszych czasów. Lekarze onkologii każdego roku przyjmują coraz większą liczbę pacjentów, wśród których coraz częściej znajdują się również osoby młode a nawet dzieci. Bardzo trudno jest przewidzieć, na kogo trafi choroba, zwłaszcza jeżeli jest to nowotwór, którego przyczyny mogą być różne, a bardzo często wynikają po prostu z uwarunkowań genetycznych uwidaczniających się w którymś z kolejnych pokoleń. Osoby, które miały w rodzinie osobę chorą na nowotwór mogą skorzystać z możliwości przebadania się pod względem ryzyka zachorowania.

Badania profilaktyczne

Badanie uwarunkowań genetycznych zalicza się do badań profilaktycznych, które ma na celu wykluczenie pewnego procentu możliwości zachorowania na nowotwór, który miał wcześniej przodek z rodziny. Polegają one na badaniu genów, sprawdzeniu komórek oraz wyjawieniu, czy dana osoba zagrożona jest zwiększonym ryzykiem zachorowania na chorobę nowotworową. Nie są to jednak jedyne badania, które mogą pomóc w zapobieganiu lub szybkim wykrywaniu zagrożeń. Nie każdy nowotwór bierze się, bowiem z genów, znacznie częściej przyczyny są zewnętrzne.

Wszelkie badania ginekologiczne również zaliczane są do profilaktyki. Zaleca się je już nawet kobietom w młodym wieku, ponieważ coraz częściej zdarza się, że u młodych dziewczyn wykrywa się różnego rodzaju zmiany, które należy leczyć onkologicznie.

Wszystkie te osoby, które badają się regularnie mają znacznie większe szanse na wyleczenie w przypadku wystąpienia choroby nowotworowej aniżeli te, które zgłaszają się na takie badanie w poważnym stadium rozwoju choroby. Z tego rodzaju chorobami jest tak, że im szybciej zostanie wykryty nowotwór, tym znacznie większe są możliwości jego leczenia. Jednak trzeba działać a nie czekać. Nie wolno zapominać o systematycznych kontrolach, ponieważ bardzo często zdarza się, że jest to wręcz kwestia życia i śmierci.

Wizyta u onkologa

Wiele osób, u których wykryje się jakąś zmianę bardzo często wpada w panikę lub depresję. Wydaje im się, że pojawienie się nowotworu to już wyrok, a wcale tak nie jest. Zdecydowana większość zmian jest albo nieinwazyjna, albo bardzo łatwa do usunięcia. Oczywiście systematyczne kontrole stanu zdrowia będą już konieczne do końca życia, jednak w zdecydowanej większości takich przypadków nie trzeba bać się nawrotów choroby i można wrócić do normalnego funkcjonowania.

Ważne jest, aby nie bać się wizyty u onkologa, ponieważ zmiany nowotworowe w organizmie nie zawsze muszą być złośliwe, a diagnozy lekarzy nie zawsze bywają ostateczne. Każdy przypadek zachorowania leczy się inaczej i w przypadku guzków niezłośliwych podejmuje się działania, mające na celu przywrócić organizm do normy. Dzisiejsze techniki leczenia pomagają w leczeniu wielu zmian i czasami usunięcie guzka zajmuje zaledwie kilka chwil. Hasło „nowotwór” nie musi już przysparzać o palpitację serca, gdyż bardzo wiele przypadków da się wyleczyć. Trzeba tylko pamiętać o profilaktyce.

Dodaj komentarz