W potocznym rozumienia ortopedą nazywamy lekarza który zajmuje się schorzeniami nóg. Definicja ta jest mniej więcej trafna, ale niepełna. Co więc tak naprawdę stanowi obszar zainteresowania ortopedii i w jakich sytuacjach będziemy potrzebowali lekarza o tej właśnie specjalizacji?

Zakres

W orbicie zainteresowań ortopedy znajdują się dolegliwości wszelkich narządów ruchu, w praktyce zajmuje się on więc wszystkimi kośćmi, z wyjątkiem kości czaszki. Ponadto musi orientować się w działaniu stawów i mięśni oraz działaniu układu nerwowego. Ortopeda pomoże nam gdy sobie coś złamiemy, zwichniemy, gdy pojawią się jakiekolwiek problemy ze stawem czy urazy które powodują ból podczas poruszania się.

Zakres ten nie jest do końca ostry – ortopedia przenika się z innymi dziedzinami medycyny, bardzo często zdarza się, że konsultację z ortopedą trzeba uzupełnić o wizytę u innego specjalisty.

Należy w tym miejscu rozróżnić ortopedię od reumatologii – ta druga gałąź medycyny zajmuje się stricte schorzeniami reumatycznymi, zakres działania ortopedii jest nieco szerszy. Co prawda zdarza się, że pacjent z reumatyzmem trafia do ortopedy, jednak ten po postawieniu diagnozy zazwyczaj wypisuje mu skierowanie do reumatolog właśnie.

Nieco inną dziedziną jest również traumatologia, która zajmuje się przede wszystkim leczeniem urazów tkanek (w tym tkanki kostnej) które nastąpiły w wyniku wypadków.

Rozwój organizmu

Chyba najczęstszymi pacjentami ortopedów są dzieci których organizmy dopiero się rozwijają. Dzięki konsultacji ze specjalistą i wykonywaniu jego zaleceń można skorygować wady postawy i wszelkie zmiany patologiczne, często bez interwencji chirurgicznej.

W tym celu wykorzystuje się najróżniejsze aparaty korekcyjne i rehabilitację. Odpowiednio wcześnie wykryte wady postawy mogą zostać skorygowane nawet w stu procentach dzięki czemu człowiek, który przed rozwojem ortopedii byłby skazany na życie kaleki, może funkcjonować całkowicie normalnie.

W późniejszym wieku

Nie znaczy to jednak, że dorośli nigdy nie przychodzą do ortopedy. Wszelkie problemy ze stawami, z poruszaniem się, złamania czy nawet ciężkie stłuczenia powinny być z nim konsultowane aby uniknąć przewlekających się problemów.

Konsultacja z ortopedą pozwala m.in. podjąć decyzję o unieruchomieniu złamanej kończyny, sprawdzić czy uraz dobrze się zrasta, czy nie mamy do czynienia ze zwyrodnieniem stawów (bardzo częsta dolegliwość u osób starszych) i wiele innych.

Ortopedia w sporcie

Ważnym obszarem działalności ortopedii jest również sport i to zarówno amatorski jak i wyczynowy. Narządy ruchu profesjonalnych sportowców są poddawane takim obciążeniom, że trudno się dziwić znacznie większej podatności na ortopedyczne urazy w tej grupie osób. Konsultacje z ortopedą są niezbędne nie tylko już po zaistnieniu kontuzji ale również podczas przygotowywania treningów i programów przygotowawczych.

Nieprofesjonalnie przygotowany sportowiec ma dużo większe szanse na uraz niż ktoś kto znajduje się pod specjalistyczną opieką lekarską. Nie wspominając już o tym, że ma znacznie mniejsze szanse na zwycięstwo.

Jak zostać ortopedą?

W każdym kraju wymogi do uzyskania specjalizacji ortopedycznej są nieco inne. W Polsce np. konieczne jest ukończenie studiów medycznych i odbycie podyplomowego stażu lekarskiego – dopiero wtedy można się specjalizować. Ta gałąź medycyny cechuje się dość dużą popularnością i jest na nią duże zapotrzebowanie, jeśli więc studiujemy medycynę i zamierzamy specjalizować się w ortopedii to możemy mieć pewność, że pracy dla nas nigdy nie zabraknie.

Dodaj komentarz