Ortopedia, jedna z dziedzin medycyny. Zajmuje się leczeniem oraz rozpoznawaniem wszelkiego rodzaju chorób i urazów narządów ruchu. Do ortopedy zgłaszamy się głównie z problemami układu mięśniowego, kostnego lub z urazami stawów. Dotyczy to także wad układu kostno-mięśniowo-stawowego. W przeciwieństwie do ortopedy, traumatolog, czyli chirurg urazowy, specjalizuje się w leczeniu urazów kości i tkanek, które powstały w wyniku wypadków.

Czym zajmuje się lekarz ortopeda?

Ortopedzi to specjaliści od rozpoznawania wad i leczenia urazów narządów ruchu. Są znawcami układu kostnego i mięśniowego na każdym etapie rozwoju człowieka. Wiele wad może pojawić się bowiem jeszcze w czasie życia płodowego, jak i ze względu na niezdrowe nawyki na dalszym etapie rozwoju. Studenci medycyny, którzy widzą swoją przyszłość w tym zawodzie, muszą być specjalistami od anatomii człowieka i zagadnieniami jego biomechaniki. Bardzo ważna jest również wiedza dotyczącą zarówno fizjologi ruchu, jak i jej zaburzeń, czyli patofizjologi ruchu – wyjaśnia nam fizjoterapeuta podolog z Foot-Med Kraków. Do tego trzeba dodać zagadnienia praktyczne, takie jak odczytywanie wyników badań. W dzisiejszej ortopedii na porządku dziennym są badania radiologiczne, elektrodiagnostyka, jądrowy rezonans magnetyczny, i inne nowoczesne urządzenia ułatwiające zadanie lekarzowi ortopedzie.

Złamania kości

Oczywiście większość pacjentów trafia do gabinetu ortopedy z różnego rodzaju problemami układu ruchu. Jednym z najpowszechniejszych jest złamanie kości. Według definicji jest to zmiana, która doprowadza do całkowitej utraty ciągłości kości. W przypadku, gdy ciągłość przerwana jest częściowo, mamy do czynienia z nadłamaniem kości. Podział złamań zależy od takich czynników jak mechanizm urazu, czy przebieg szczeliny. Złamania dzieli się także na proste i złożone. Szczególnym rodzajem złamania jest złamanie otwarte, w którym dochodzi do przebicia tkanek miękkich ostrymi odłamami kostnymi. Każde złamanie wymaga interwencji specjalisty. Jeśli o to nie zadbamy, to kość może zrosnąć się nieprawidłowo. Wówczas taka kość będzie przynosić nam wiele nieprzyjemności na późniejszych etapach życia. Może również dojść do powikłań i uszkodzeń tkanek, a proste do wyleczenia złamanie przerodzi się w dużo bardziej skomplikowany uraz.

Czym różnią się zwichnięcia, skręcenia i stłuczenia stawów?

Złamania kości to nie jedyne urazy, którymi zajmuje się ortopeda. Lekarz jest też specjalistą od uszkodzeń stawów. Najczęściej możemy zakwalifikować je do jednego z rodzajów problemów: zwichnięcia, skręcenia i stłuczenia.

Zwichnięcie, czyli inaczej wybicie stawu, polega na przemieszczeniu się powierzchni stawowych względem siebie. Konsekwencją jest naciągnięcie lub nawet naderwanie torebki stawowej. Ważne, aby w przypadku zwichnięcia odwiedzić lekarza. Jeśli przesunięte kości nie wrócą na swoje miejsce, to niezbędna będzie interwencja lekarska w celu ich ponownego nastawienia.

Każde skręcenie klasyfikuje się w trzystopniowej skali. Skręcenia pierwszego stopnia to naciągnięcie torebki stawowej i więzadeł. W skręceniach drugiego stopnia dochodzi do rozerwania torebki stawowej. Najpoważniejsze jest skręcenie trzeciego stopnia, gdzie rozerwaniu ulega także więzadła.

Jednym z najczęstszych, a przy tym relatywnie niegroźnych urazów stawów jest stłuczenie. Spowodowane jest silnym uderzeniem stawu lub jego upadkiem na twarde podłoże. Do objawów należy ból, czasem także siniaki. W celu zmniejszenia obrzęku ortopedzi polecają chłodne okłady i maści przeciwobrzękowe.

Dodaj komentarz