Kinetosis – z łacińska, a w Polsce przez niektórych określana mianem kinetozy, bądź choroby ruchu. O czym mowa? Rzecz jasna o chorobie lokomocyjnej, która zgodnie z opublikowanymi niedawno badaniami statystycznymi dotyczy blisko 43% społeczeństwa. W większości są to oczywiście dzieci, co nie zmienia faktu, że tytułowa dolegliwość może wyjątkowo uprzykrzać życie – głównie poprzez ograniczenia, które powoduje w codziennym funkcjonowaniu. Czym tak naprawdę jest choroba lokomocyjna? Jakie są jej najpopularniejsze objawy i wreszcie – w jaki sposób z nią efektywnie walczyć? Na te i wiele innych pytań odpowiemy w dzisiejszym artykule.

Czym jest kinetoza i jakie jej odmiany wyróżniamy?

Choroba lokomocyjna zgodnie z definicją medyczną stanowi schorzenie wywołane na skutek poruszania się dowolnymi środkami transportu. Podstawową przyczyną choroby jest brak zgodności bodźców, sygnałów wzrokowych oraz błędnika (błędnik – część ucha wewnętrznego odpowiedzialna za zamysł słuchu oraz równowagi), czyli bodźców odbieranych przez mózg. W trakcie jazdy wzrok nie odbiera zmiany otoczenia, pomimo to błędnik – jako narząd równowagi odnotowuje zmiany położenia ciała. W ten sposób dochodzi do sprzeczności sygnałów odbieranych przez mózg, choć niektóre z nich są czytelne. Ich rodzaj zależy od wariantu choroby lokomocyjnej. Wyróżnia się dwa podstawowe warianty – chorobę powietrzną oraz chorobę morską będącą zespołem objawów stanowiących następstwo podrażnienia nadmiernie wrażliwego narządu równowagi, który to z kolei wywołany jest charakterystycznym kołysaniem statku.

Objawy choroby lokomocyjnej

Objawy choroby lokomocyjnej należy podzielić na dwie grupy – objawy właściwe oraz objawy stanowiące następstwo tych pierwszych, czyli symptomy pojawiające się w fazie drugiej. Pośród pierwszej grupy wyróżnić należy przede wszystkim brak apetytu, uczucie niewygody, złe samopoczucie oraz nagłe zmęczenie. Druga faza to objawy takie jak zawroty oraz bóle głowy, nudności, suchość w ustach, bądź rzadziej – atak ślinotoku, nadmierne poty a także wymioty.

Sprawdź też: https://www.ekomaluch.pl/zul_m_Kosmetyki-naturalne_Surowce-kosmetyczne-i-polprodukty-2005.html

drzewa

Proste metody na walkę z kinetozą

Zanim użyjemy środków farmakologicznych, które w większości przypadków dostępne są wyłącznie na receptę, warto skorzystać ze sprawdzonych i co istotne – prostych metod. Osoby zmagające się z tytułową dolegliwością powinny zadbać o to, by siedzieć przodem do kierunku jazdy, wybierać miejsca najdalsze od osi kół w przypadku poruszania się autobusem i busem, przed wejściem zjeść lekki posiłek, nie pić napojów gazowanych, o ile jest to możliwe – wietrzyć często pojazd, w przypadku złego samopoczucia głęboko oddychać, o ile jest to możliwe wybrać pozycję półleżącą, a także mieć pod ręką torebki foliowe na wypadek nagłego wystąpienia wymiotów.

Na walkę z chorobą lokomocyjną można sprawdzić np.:

https://www.allecco.pl/lokomotiv-15-drazetek-choroba-lokomocyjna.html
https://www.allecco.pl/spoko-loko-10-tabletek-choroba-lokomocyjna.html
https://www.allecco.pl/sea-band-opaska-akupresurowa-przeciw-mdlosciom-dla-dzieci-1-para.html

W ciężkich przypadkach niezbędny będzie kontakt z lekarzem, który zaproponuje najpewniej leczenie farmakologiczne. W szczególnych sytuacjach niezbędna może okazać się terapia psychologiczna.

Polecamy: Czas na herbatę

Dodaj komentarz